Выборы в Израиле 2009  Русский

סקירת אתרי המפלגות - הליכוד

11/01/2009, מאת: המערכת.

היום אנחנו מתחילים בפרסום פרויקט סקירת אתרי המפלגות הגדול שלנו. מדי יום נפרסם סקירה מקיפה על פעילות המפלגה ברשת – הן באתר המפלגה המשמש כפנים לבוחריה, והן בהשתתפותן ברשתות החברתיות ככלי ארגוני ושיווקי. הסקירות הן במתכונת מצומצמת (executive summary) על סמך פורמט מסחרי שאנו עושים ללקוחות. הסקירות מתרכזות בתוכן האתר, עיצוב, ניווט, מדיה עשירה, סמנטיקה, נגישות וידידותיות למשתמש. נדבך עיקרי נוסף בסקירות הוא הטכנולוגיה באתר – רמת התכנות, שמירה על סטנדרטים, הצמדות לטכניקות מקובלות ומומלצות. אנחנו מעניקים תשומת לב מיוחדת לניהול נכון של האתר – טעינה מהירה, ניצול משאבים יעיל, עומס על הדפדפן.

נא לזכור שסקירת אתר היא לא מדע, ובטח שלא מדויק. יש לנו מספר פרמטרים מדידים ואובייקטיבים כמו שימוש בתוכנת YSlow של יאהו! לבדיקות יעילות. אבל יש מקום נרחב להתרשמות סובייקטיבית כמו עיצוב ונוחות שימוש. לא כולם אוהבים אותו הדבר ויש דעות שונות. אם נקבע כי למפלגה א' אתר "מכוער", ואתם אוהבים אותו, נא לא להסיק שאנחנו נגד מפלגה א'. כמו-כן, לא נכון לדרוש אותה רמה מאתר של מפלגה גדולה ועשירה, ואתר של מפלגה שרצה לראשונה. בסוף הפרויקט נביא סיכום כולל על מצב הפוליטיקה ברשת.

הליכוד – מנצחים לא רק בקלפי

עובדה ראשונה ומעניינת לגבי אתר הליכוד היא שאין דבר כזה. יש אתר לנתניהו (http://www.netanyahu.org.il), שבמקרה מתפקד כאתר המפלגה. לא נתכחש לדמיון היחסי לאתרו של נשיא ארה"ב הנבחר ברק אובאמה, אבל הסקירה תהיה לגופו של האתר עצמו.

הגלישה באתר מתחילה בבאנר ענק די מעצבן שמזמין אותך להצטרף לנתניהו, וכמעט משכיח למה בכלל באת לאתר. האתר עצמו ממותג מאוד, שומר בקפדנות על צבעי המפלגה (כחול-לבן), משתמש באפקט הגרדיאנט להקלת העומס בעיניים. התפריט ממוקם במקום בולט ומספק ניווט מהיר וברור באתר. הדף הראשי מחולק לעמודת תוכן רחבה המורכבת מבלוקים אחידים, ועמודת אינפורמציה שמאלית המכילה קישורים מהירים לאפשרויות ההתנדבות ונקודות דגש של הסברת המפלגה. הגרפיקה איכותית מאוד, חלקה, משתלבת בתוכן ולא גונבת את ההצגה. אבל האתר סובל מפגם מהותי ונפוץ שאנחנו קוראים לו "מסך גרפיקאי" – האתר נראה טוב במסך ענק כמו שיש לגרפיקאים. סימפטומים מוכרים כוללים מרווחים גדולים מדי בין האלמנטים בדף. במסך "19 סטנדרטי לא מופיע כמעט תוכן, חייבים לגלול, והרבה. בלוקי התוכן נראים ריקים וטובעים בים הכחול.

היצע המדיה באתר עשיר מאוד, התמונות ברזולוציה גבוהה, הקליפים עולים מהר. חבל שמבחר מצומצם בלבד מהסרטונים נגיש מחוץ לאתר לשימוש תומכי המפלגה. עם זאת, הדף הראשי עמוס לעייפה בקליפים, עד כדי השתלטות על כל תשומת הלב.

תוכן העמוד הראשי נלקח משלוש קבוצות של מקורות: אתרי החדשות המובילים, הרשת החברתית של האתר ואתרי בלוגים ופורומים שונים. לחיצה על הלינק מובילה לתקציר באתר, ורק משם ניתן להגיע לכתבה המלאה – מנגנון די מסורבל שמצביע על חוסר ביטחון של האתר ביכולתו להשאיר את הגולשים. תוכן הקבע באתר כולל מידע היסטורי ועכשווי על המפלגה וחבריה, ואת עיקרי המצע הרעיוני של המפלגה. המצע מחולק לרשימות קצרות וקליטות כמו אתר מכירות קלאסי. האתר קיים גם בגירסא רוסית מלאה, ולא רק תוכן מתורגם. מנגנון החיפוש יעיל למדי ואפילו מציג דירוג רלוונטיות לתוצאות. פשוט ולעניין. יש מנגנון RSS המאפשר מעקב אחרי העדכונים באתר מבלי להיכנס אליו.

נקודת חוזק בלתי רגילה של האתר היא במודעות החברתית שלו (ולא מהסוג של הזקנה במסדרון). הליכוד, עם כי נכון יותר לומר נתניהו, פעיל ברשתות החברתיות המובילות, עדכני בכל הטרנדים של ווב 2.0. מאפשר מיקום סימניות והמלצות בכל מקום נחשב, חבל רק שבישראל אין כאלו. האתר מכיל בלוגים של צוות המפלגה שמציגים דעות ומביעים דעה על המתרחש. בנוסף האתר עצמו מכיל רשת חברתית, המאפשרת לכל תומך לפתוח בלוג משלו, מוטמע באתר בטבעיות. רמת התוכן לא אחידה, ומנגנון המלצות היה עושה פלאים. רשת חברתית פנים אתרית היא הימור מסוים – מצד אחד היא יוצרת אווירה כמעט משפחתית לתומכים, אך מצד שני עלולה לנכר גולשים מזדמנים שלא ירגישו שייכות. יש דרך ליצור קשר עם המפלגה דרך טפסים באתר, אף שמספר הטלפון כנראה סוד מפלגתי.
האתר נכתב בשפת PHP הפופולארית על שרת Apache. בניית האתר נעשתה בידי KCS. לא זיהינו האם נעשה שימוש במערכת ניהול תוכן נפוצה או מדובר בפיתוח מערכת קניינית של החברה. האתר נראה זהה ועובד באופן מלא בדפדפנים המובילים (אקספלורר 7, פיירפוקס 2/3 וספארי 3). כתובות העמודים באתר הן בעברית, מה שמסייע בהתמצאות ובסריקה של מנועי החיפוש. התוכן באתר בעל מבנה סמנטי עם רשימות ופסקאות, אין זכר לטריקים של עיצוב טבלאי ארכאי. הסקריפטים מבוססים על ספריית mootools מה שמסביר את העבודה בשלל הדפדפנים. הפלאש משולב בצורה מודרנית וחוסך את הכאב ראש של התקנות שגויות. ה-CSS חיצוני לתוכן ועדכני. האתר לא מפעיל קיבוץ CSS, עם זאת חלק מהסקריפטים עברו מינימיזציה. התוכן לא עובר דחיסה (gzip), ניגש קרוב ל-60 קבצים רק כדי להציג דף, וחמור מכך לא מפעיל מנגנון מטמון שיחסוך טעינה חוזרת של תוכן סטטי. הסקריפטים מפוזרים בדף, העיצוב רקורסיבי ולא משתמש בספרייטים לטעינה מהירה של תמונות. לא מפתיע שכלי דירוג האתרים של יאהו! (YSlow) מדרג את אתר הליכוד כנכשל עם ציון של 41 מתוך 100.

לסיכום, אתר נתניהו/הליכוד מהוקצע מאוד, מעוצב יפה, עדכני טכנולוגית וידידותי לתומכים המסורים. אם היו גם מתייעצים עם מומחה ממשק משתמש שהיה מצביע על המרווחים העצומים בין האלמנטים באתר, לא היו לנו הערות שליליות. גם טכנולוגית מדובר באתר איכותי, אף ששוב עוד קצת מאמץ היה מביא לשלמות. אפשר רק לקנא שלליכוד לא אכפת לשלם כפול מהנדרש על תעבורת רשת, רק כי מישהו שכח לסמן וי בתיבת "דחיסת תוכן" של שרת ה-Apache שלהם.